تبلیغات
فناوری اطلاعات وارتباطات - جایی برای پیرمرد‌ها نیست
دوشنبه 17 آبان 1389

جایی برای پیرمرد‌ها نیست

   نوشته شده توسط: امل جاشکی    

اشاره:
این روزها، روزهای خوبی نیست. به‌نظر می‌رسد نبرد نهایی خیر و شر در دنیای آی‌تی در شرف آغاز است و کم‌کم جنگ بزرگ با حمله سردمداران Closed Source به جنبش اپن‌سورس در حال ورود به مرحله نهایی است.

closed source-it-فناوری اطلاعات-آی تی-windows phone 7

این روزها، روزهای خوبی نیست. به‌نظر می‌رسد نبرد نهایی خیر و شر در دنیای آی‌تی در شرف آغاز است و کم‌کم جنگ بزرگ با حمله سردمداران Closed Source به جنبش اپن‌سورس در حال ورود به مرحله نهایی است. البته، این دو لشکر در گذشته در زمینه‌های مختلفی مانند دسکتاپ‌ها و سرورها نیز با هم درگیر شده بودند، آن روزها بیل گیتس سردار مجموعه Close Source به شمار می‌آمد، که در هر کدام یکی پیروز از میدان بیرون آمده بود. اما پس از بازنشستگی مرد نخست مایکروسافت و دلاوری‌های مختلف استیو جابز در ایجاد بازارهای جدید، هم اکنون او افتخار فرماندهی این مجموعه را دارد. اما سرخوشی جابز خیلی طول نکشید و وی پس از مشاهده آمار رشد موفقیت‌آمیز آندروئید و هجوم بزرگان آی‌تی به سمت بازار كامپیوترهای لوحی که خودش ایجاد کرده بود، اوضاع خوبی ندارد و تصور این‌که ممکن است شب‌ها نیز کابوس ببیند چندان دشوار نیست. با رعایت انصاف البته می‌توان گفت که اتحاد شرکت‌هایی مانند سامسونگ، RIM، اچ‌پی و موتورولا (که تا یکی دو سال پیش با کمک آندروئید از نابودی رهایی یافت) برای به زیر کشیدن اپل از اریکه بازار گوشی‌های همراه و كامپیوترهای لوحی برای کسی که بازار آن‌ها را گرم کرده خیلی سخت و ناراحت‌کننده است. وی اکنون که می‌بیند دیگران دارند از سفره‌ای که او پهن كرده است سود کلان می‌برند، تصمیم گرفت تا از آن‌ها باج خواهی کرده و از این طریق ضربه‌ای به رقبا وارد كند. بنابراین، در مقابل این اقدامات، جابز در ابتدا تصمیم گرفت که با تحت فشار گذاشتن HTC و اقامه دعوا علیه این شرکت برای رعایت نکردن حق امتیاز، نخستین اقدام دفاعی علیه آندروئید را آغاز كند. در این میان مایکروسافت نیز از همین طریق به موتورولا حمله کرد و در اصل پدرخوانده آن‌ها، یعنی گوگل را تحت‌فشار گذاشت. نكته جالب توجه این‌که یک ماه بعد، موتورولا از اپل شکایت کرد و به‌احتمال چند وقت بعد HTC از مایکروسافت شکایت خواهد كرد! این وسط اوراکلِ تازه از راه رسیده که هنوز بقایای شرکت سان مایکروسیستمز (که خدمات بسیاری به دنیای آی تی كرده است) از گلویش پایین نرفته نیز علیه گوگل در زمینه جاوا اقامه دعوا كرده و به سود سرشار سرازیر به جیب او چشم دارد. اقدامی که گوگل آن را بی‌اساس خوانده و به نظر می‌رسد با قدرت برای آن خواهد جنگید. در این میان اما اظهارات اریک اشمیت، مدیر عامل گوگل در یک مصاحبه درباره آندروئید، خبر خوشی برای اپن سورسی‌ها بود. او در پاسخ به این سؤال كه چرا جلوی چندپارگی آندروئید را نمی‌گیرید، گفت‌: «آندروئید یک پلتفرم باز است و ما نمی‌توانیم کسی را مجبور کنیم که چگونه از آن استفاده كند.»


حال پس از تمام این اقدامات و زمانی که همه فکر می‌کردند، اوضاع آرام شده است، جابز در یک مصاحبه و با لحنی خشمگین از خجالت همه رقبا درآمد و در اظهاراتی مدعی شد‌: «در رابطه با RIM در مقابل آی‌فون نگرانی نداریم و به نظر نمی‌رسد، در آینده نزدیک به ما برسند.» وی در ادامه گفت: «در ماه گذشته سرعت فعال‌سازی دستگاه‌های iOS به 275هزار دستگاه در روز رسید، در حالی که آندروئید در سرعت 250 هزار دستگاه در روز جا مانده است.»، سپس به امر چند وجهی شدن آندروئید پرداخت و گفت: «همیشه، یکپارچگی برگ برنده در مقابل چندپارگی است.» او در نهایت مدل تجارت RIM و سامسونگ را به باد انتقاد گرفت و گفت: «كامپیوترهای لوحی هفت اینچی هیچ شانسی برای موفقیت نداشته و مرده به دنیا خواهند آمد!» پس از این اظهارات، مدیر عامل شرکت تولید کننده برنامه TweetDeck برای آندروئید که جابز از نمودار عرضه شده توسط این شرکت برای نشان دادن چندپارگی آندروئید استفاده کرده بود، اظهارات اورا رد كرد و گفت: «ما برای توسعه برنامه خود روی آندروئید تنها از دو نفر استفاده می‌کنیم. اجرای برنامه ما روی این همه سیستم‌عامل سفارشی‌سازی شده و گوناگون بر مبنای آندروئید نشان‌دهنده آن است که چند پارگی چه مسئله کوچکی است!» پس از وی، اندی رابین پدر آندروئید با قرار دادن یک کد برنامه‌نویسی پنج خطی در توییتر خود، پاسخی غیر‌مستقیم به مدیرعامل اپل داد و در طی آن نشان داد دریافت و کامپایل آخرین نسخه از آندروئید چقدر ساده و کوتاه است. با یک جست‌وجوی ساده می‌توانید متن این کد را مشاهده کنید. تنها به فاصله کمی بعد نیز مرد شماره دو RIM با یک بیانیه بلند بالا، جابز را مورد هدف قرار داد و گفت: «برای آن‌هایی که در دنیای تحریف حقایق اپل زندگی نمی‌کنند، كامپیوترهای لوحی 7  اینچی سهم بزرگی از بازار را تشکیل خواهد داد و برای آن‌هایی که به دنبال تجربه واقعی وب هستند، پشتیبانی از فلش خیلی مهم است. ما فکر می‌کنیم که مشتریان از این‌که به‌طور دائم مجبورند، بشنوند که باید مثل اپل فکر کنند، خسته شده‌اند. همچنین RIM برای پنج دوره سه‌ماهه پیاپی رکورد عرضه گوشی را شکسته و هم اکنون 4/14 میلیون دستگاه را در سه‌ماهه اخیر عرضه كرده است. کار اپل در مقایسه با عملکرد سه‌ماهه منتهی به سپتامبر خود، با عملکرد سه‌ماهه منتهی به آگوست RIM که شرایط بازار در آن‌ها کاملاً متفاوت است، نه گویای همه داستان بوده و نه توضیح‌دهنده آن است که چرا اپل در سه ماهه قبل خود تنها هشت میلیون دستگاه به بازار عرضه کرده است. مثل همیشه، موضوع مشکل آنتن‌دهی، عدم پشتیبانی از فلش و موارد بسیاری وجود دارد که در آینده خود را نشان خواهند داد. حتی افرادی که در دنیای تحریف حقایق اپل زندگی می‌کنند نیز به تدریج از این‌گونه اعمال رنجیده خواهند شد.»


آقای مدیر‌عامل بابت اظهارات خود، جواب‌های سنگینی از رقبا و همچنین اعضای جامعه اپن‌سورس دریافت کرد و تازه باید منتظرکابوس عرضه آغازین Windows Phone 7 نیز باشد. این روزها، اصلاً روزهای خوبی نیست. آیا واقعاً، دیگر جایی برای پیرمردها نیست؟


برچسب ها: closed source-it-فناوری اطلاعات-آی تی-windows phone 7 ،