تبلیغات
فناوری اطلاعات وارتباطات - الیسون، داستان این مرد را با جابز مقایسه می‌کند...
دوشنبه 17 آبان 1389

الیسون، داستان این مرد را با جابز مقایسه می‌کند...

   نوشته شده توسط: امل جاشکی    نوع مطلب :مقالات ،

اشاره:
پس از اخراج جابز توسط ابلهان حاضر در اپل، تصمیم جدید اچ‌پی بزرگ‌ترین اشتباه مرتبط با كارمندان است كه در این حوزه اتفاق افتاده‌است؛ آن تصمیم تقریباً به نابودی اپل منجر شد


«پس از اخراج جابز توسط ابلهان حاضر در اپل، تصمیم جدید اچ‌پی بزرگ‌ترین اشتباه مرتبط با كارمندان است كه در این حوزه اتفاق افتاده‌است؛ آن تصمیم تقریباً به نابودی اپل منجر شد. اتفاقی که اگر استیو بازنگشته و شرکت را نجات نداده بود، کاملاً قابل پیش‌بینی بود.اچ‌پی تا قبل از استخدام مارک، فهرستی بلند بالا از مدیرعامل‌های ناموفق را به همراه داشت. اما مارک در عرض پنج سال گذشته با نبوغ خود توانست عظمت گذشته اچ‌پی را احیا کند. این تصمیم به ضرر کارکنان، سهامداران، مشتریان و شرکای اچ‌پی تمام خواهد شد.»


 این جملات بخشی از ایمیلی است که لری الیسون پس از اعلام استعفای مارک هرد، مدیرعامل سابق اچ‌پی به نیویورک تایمز فرستاد و البته یك نقطه عطف در داستانی بسیار عجیب و پیچیده بود. ماجرای استعفای هرد کمی پیچیده‌تر از آن است که بتوان در چند صفحه آن را خلاصه کرد. اما نسخه کوتاه داستان از این قرار است:
خانم جودی‌فیشر که از سال 2007 تا 2009 به‌عنوان پیمانکار در بخش بازاریابی با شرکت اچ‌پی همکاری می‌كرد، چندی پیش شکایتی را در زمینه مسائل اخلاقی علیه هرد تنظیم كرد. ادعای مطرح‌شده توسط وکیل فیشر این بود که دلیل اخراج وی از اچ‌پی در سال 2009 تن ندادن به خواسته‌های غیراخلاقی هرد بوده است.

.

همچنین اعلام شد، که هرد در این مدت با استفاده از بودجه شركت هزینه‌هایی را به عناوین مختلف از جمله صرف غذا در رستوران‌های گران‌قیمت یا مسافرت‌های بی‌دلیل برای پیشبرد این هدف خود، خرج کرده است. هزینه‌هایی که در یک مورد به بیست‌هزار دلار هم می‌رسید.


مارک هرد تصمیم گرفت دعوای حقوقی را با پرداخت وجهی به فیشر، از کشانده شدن دعوی به دادگاه جلوگیری کند. دلیل اصلی انجام این کار توصیه وکلای هرد بود که عقیده داشتند، دادگاهی شدن این موضوع هزینه‌ای بسیار بالاتر برای هرد به همراه خواهد داشت. هزینه مربوط به این مصالحه توسط خود هرد پرداخت شد. البته، هرد هیچ‌گاه ادعای فیشر در زمینه آزار و ادعای شركت را در زمینه خرج‌های بی‌دلیل تأیید نکرد.


همان‌طور که بسیاری از کسانی که در بطن ماجرا بوده یا به نحوی آن را دنبال کرده‌اند اعتقاد دارند، اخراج فیشر به رد شدن درخواست احتمالی هرد ربطی نداشته و صرفاً نتیجه کاهش بودجه و تعدیل نیرویی است که به دنبال رکود اقتصادی در تمام شرکت‌های مطرح رخ داد.


 تحقیقات شرکت اچ‌پی نیز نشان داد، هرد سیاست اخلاقی شركت را زیرپا نگذاشته، اما «استانداردهای انجام کسب و کار در اچ‌پی » را زیر سؤال برده است. هرد نیز اعلام کرد، تصویر وی تخریب شده و ادامه رهبری اچ‌پی برای وی مشکل است. به این ترتیب، در آگوست 2010 هرد از سمت خود استعفا داد یا به بیان بهتر مجبور به استعفا شد.


در ازای دور ماندن اچ‌پی از هرگونه دعوی قضایی در آینده، هرد 2/12 میلیون دلار به عنوان هزینه ترک و سهامی محدود شده به ارزشی برابر 6/34 میلیون دلار را دریافت كرد. کمی بعد، بعضی از سهامداران اچ‌پی شکایتی را علیه هرد و اعضای هیئت مدیره اچ‌پی تنظیم كردند.


آن‌ها اعتقاد داشتند، هرد با حرکت خود خدشه‌ای اساسی‌ به اعتبار شرکت وارد كرده و باعث شده تا ضرری نه‌میلیارد دلاری در بازار سهام نصیب شركت شود. آن‌ها از طرف دیگر اعتقاد داشتند، اگر شركت هرد را به این دلیل اخراج می‌كرد، می‌توانست پول کمتری بابت هزینه ترک به وی پرداخت کند.


مورد هرد هنوز هم برای بیشتر رسانه‌های دنیا مسئله‌ای حل نشده است. Business Insider در این‌باره می‌نویسد: «هم هرد و هم وکیل فیشر، وجود هرگونه رابطه‌ای را در این ماجرا تکذیب کرده‌اند. پس سؤالی که ایجاد می‌شود این است که چه چیزی بین این دو گذشته که هرد را مجبور به Settle کردن دعوی‌ کرده‌است؟.»


در سپتامبر 2010، هرد به‌عنوان یكی از رئیس‌ها و عضو هیئت مدیره اوراکل معرفی شد تا در نهایت به دوست قدیمی‌اش لری الیسون بپیوندد. بلافاصله پس از این انتصاب اچ‌پی شکایتی را علیه هرد تنظیم کرده است تا از مشغول شدن وی در اوراکل جلوگیری کند. آن‌ها اعتقاد دارند هرد نمی‌تواند کارش را در اوراکل بدون فاش کردن رازهای تجاری اچ‌پی انجام دهد.


ادعایی که هیچ‌گاه ثابت نشد؛ دعوی‌ای که به دادگاه نرسید؛ استعفایی اجباری و مشغول شدن در بالاترین سطح شركت رقیب و... فکر می‌کنم شما هم با من هم عقیده باشید که خیلی بعید است ما داستان واقعی را شنیده باشیم...برچسب ها: apple ، hp ، جابز ، اپل ، اچ پی ، استعفا ، بودجه ،