تبلیغات
فناوری اطلاعات وارتباطات - دغدغه پهنای باند از بین می‌رود
سه شنبه 18 آبان 1389

دغدغه پهنای باند از بین می‌رود

   نوشته شده توسط: امل جاشکی    نوع مطلب :اخبار ،

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه ارتقاء ظرفیت شبکه ارتباطی کشور به 470 گیگابیت بر ثانیه می رسد گفت: تا پایان برنامه پنجم توسعه به کلی دغدغه پهنای باند در کشور را پاک کرده و به تمامی تقاضاها به هر میزان درخواست پهنای باند پاسخ مثبت خواهیم داد.

پهنای باند-اینترنت-کاربر-ماهواره-فضا-ارتباطات-اطلاعات-ظرفیت-درخواست-تجارت الکترونیکی
.

به گزارش مهر، دکتر رضا تقی پور در مراسم افتتاحیه شانزدهمین نمایشگاه الکامپ که صبح امروز دوشنبه در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران برپا شد‌ با اشاره به آغاز بکار کارگروه مدیریت فناوری الاطلاعات و ارتباطات دولت گفت: توسعه صنعت و فناوری بومی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات مهمترین راهبرد این کارگروه است.

وی با اشاره به ایجاد کارگروه مدیریت فاوا در نهاد ریاست جمهوری و تقاون آن با برگزاری نمایشگاه الکامپ گفت: دولت دهم موتور اصلی و محرک برای ساختارهای توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور است و ایجاد ساختار کارگروه مدیریت فاوا صحه ای بر این ادعا است.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه امروزه صاحبان کسب و کار و پرو‍‍‍‍ژه های بزرگ ملی و صاحبان علم و دانش مرتب در ارتباط با فناوریهای نوین هستند با اشاره به راهبردهای اصلی مصوب شده در کارگروه فاوای دولت تاکید کرد: توسعه صنعت و فناوری بومی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات مهمترین راهبرد این کارگروه است.

تقی پور با اشاره به اینکه توسعه کاربردهای فناوری اطلاعات در بسیاری کشورها به عنوان راهبرد تلقی می شود ، افزود: راهبرد توسعه بومی این صنعت به دلیل نبود توان داخلی و منابع انسانی در این کشورها وجود ندارد اما در کشور ما با توجه به توانایی های موجود انتخاب این راهبرد با اتکا بر توان داخلی مدنظر قرار گرفته است.

وی برگزاری نمایشگاه الکامپ را برای برقراری این راهبرد بسیار مناسب ارزیابی کرد و گفت: ارتقای سهم فناوری اطلاعات و ارتباطات در تولید ناخالص ملی از دیگر اهداف اصلی کارگروه مدیریت فاوا است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سهم این حوزه در تولید ناخالص ملی هزار و 100 میلیارد تومان برآورد کرد و گفت: طبق پیش بینی های انجام شده این سهم تا پایان برنامه پنجم ارتقای چشمگیری می یابد.

وی حوزه فناوری اطلاعات را عامل موثر مدیریت کشور و کاهش هزینه و ارتقای بهره وری عنوان کرد و افزود: 6 ماه دوم امسال آغاز شکوفایی کسب و کار فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور خواهد بود و به این ترتیب تا پایان کار دولت به اوج شکوفایی کسب و کار در این بخش خواهیم رسید.

تقی پور با اشاره به فعالیت دستگاه های دولتی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات خاطرنشان کرد: در حوزه تجارت الکترونیکی افتتاح خرید متمرکز که دستگاه های دولتی را مجاب به خرید الکترونیکی می کند از جمله طرح های انجام شده توسط بخش خصوصی است که نشان از توسعه کسب و کار و سودآوری اقتصادی بر پایه فناوری های نوین دارد.

وی به پرو‍ژه امضای دیجیتال در وزارت بازرگانی اشاره کرد و گفت: شروع این فرآیند حجم انتقال گسترده امور را به فضای مجازی ممکن می کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد حرکت یکپارچه دستگاه های دولتی به خدمات بانکداری الکترونیکی و ارتقای آن خاطرنشان کرد: ماه گذشته 99 درصد قبوض در استان خراسان رضوی به صورت الکترونیکی و غیر حضوری پرداخت شد که این امر نشان از تمایل مردم به سمت استفاده از فناوری ها و الکترونیکی کردن امور دارد.

تقی پور از سری اقدامات الکترونیکی انجام شده در دستگاه های دولتی به بحث مالیات الکترونیکی در حوزه اقتصاد، گمرک الکترونیک و کارت سلامت الکترونیک اشاره و تاکید کرد: تمامی وزارتخانه ها موظف به ایجاد مرکز مدیریت فناوری اطلاعات شده اند.

وزیر ارتباطات و فناوری الاطلاعات در مورد توسعه زیرساختهای ارتباطی کشور برای تحقق دولت الکترونیک در کشور خاطرنشان کرد: با افتتاح فاز اول پروژه core و super core ظرفیت زیرساختهای ارتباطی کشور به دو برابر افزایش یافت که پیش بینی می شود تا آذرماه امسال به 11 برابر افزایش یابد.

ظرفیت شبکه به 470 گیگابیت بر ثانیه می رسد

وی با بیان اینکه با این ارتقای ظرفیت شبکه به 470 گیگابیت بر ثانیه می رسد ، گفت: تا پایان برنامه پنجم توسعه به کلی دغدغه پهنای باند در کشور را پاک خواهیم کرد و به تمامی تقاضاها به هر میزان درخواست پهنای باند پاسخ مثبت خواهیم داد.

تقی پور بر توسعه امنیت فضای تبادل اطلاعات در کشور نیز تاکید کرد و گفت: فضای تبادل امنیت اطلاعات در کشور ناامن بود و در مقابل کوچکترین آسیبی با خطرپذیری بالایی همراه بود که ابلاغ دستور طرح مدیریت اجرایی ISMS به همه دستگاهها می تواند این مشکل را رفع کند.

وزیر ارتباطات فعالان بخش خصوصی فناوری اطلاعات و ارتباطات را به بومی سازی این صنعت ترغیب کرد و گفت: روی خارجی ها زیاد حساب باز نکنید.


برچسب ها: اخبار ، پهنای باند ، اینترنت ، ارتباطات ، اطلاعات ، کاربر ، وزیر اطلاعات ، امضای دیجیتال ،