تبلیغات
فناوری اطلاعات وارتباطات - رفع اشکال را با ابزارهای ویندوز شروع کنید
سه شنبه 18 آبان 1389

رفع اشکال را با ابزارهای ویندوز شروع کنید

   نوشته شده توسط: امل جاشکی    نوع مطلب :مقالات ،

ابزارهای ویندوز-عیب یابی-رفع اشکال-مقاله -کامپیوتر
به نقل از شبکه، اگربرای مدتی طولانی از کامپیوتر استفاده کرده‌باشید، تا‌کنون متوجه شده‌اید که ویندوز ابزارهای مفید بسیاری را در اختیارتان می‌گذارد. به‌احتمال از ماشین‌حساب برای محاسبه مقادیر مختلف و از قابلیت پشتیبان‌گیری برای حفاظت از فایل‌ها استفاده کرده‌اید. حتی ممکن است با نحوه ارزیابی سیستم با استفاده از Windows 7 Resource Monitor نیز آشنا باشید. شاید در‌‌مواردی نیز کامپیوتر شما دچار مشکل شده و از وجود ابزار مناسب برای برطرف‌کردن اشکال آن مطمئن نبوده‌اید. ممکن است سیستم‌عامل و برنامه‌ها به کندی اجرا شوند، عملکرد آن‌ها مختل شود یا به‌کلی از کار بیفتند. در این شرایط ممکن است حتی کاربران حرفه‌ای ویندوز نیز سردرگم ‌شوند. بسیاری از ابزارهای ویندوز در حالت عادی قابل دسترسی نیستند و کاربران نیز از نحوه دسترسی به این ابزارها بی‌اطلاع هستند

بسیاری از ما تصور می‌کنیم باید برای رفع مشکلات سیستم به سراغ متخصصانی برویم که ابزارهای مناسبی در‌اختیار دارند،  امادر واقع ابزارها درون ویندوز وجود دارند و ما از وجود آن‌‌ها بی‌اطلاع هستیم یا نحوه دسترسی به آن‌ها را نمی‌دانیم. اغلب این ابزارهای ساده به‌طور پیش‌فرض در حالت مخفی قرار دارند. در این مقاله قصد داریم نحوه دسترسی و به‌کارگیری ده‌ مورد از این ابزارهای مخفی و کارآمد را بررسی کنیم.

 

فرماندهی و تصرف

پیش‌از ظهور سیستم‌عامل‌های گرافیکی مانند ویندوز، در اغلب کامپیوترهای شخصی از سیستم‌عامل Dos (سرنام Disk  Operating  System) استفاده می‌شد. این سیستم‌عامل مبتنی بر متن امکان انتقال فایل‌ها و اجرای برنامه‌ها را با استفاده از دستورالعمل‌های تایپی فراهم می‌کرد. در‌واقع نگارش‌های مختلف سیستم‌عامل ویندوز از ابتدا تا ویندوز 98 و ME مانند یک لایه گرافیکی روی این سیستم‌عامل قدیمی اجرا می‌شدند. نسخه‌های جدید ویندوز با استفاده از ابزار خط فرمان (Command Prompt) یک رابط شبیه Dos را در اختیارتان می‌گذارند (شکل زیر).

http://shabakeh-mag.com/Data%5CGallery%5C2010%5C11%5CPro1-001_s.jpg

 

خط فرمان ویندوز در امور روزمره کارایی چندانی ندارد، اما زمانی که سیستم عامل یا برنامه‌ای دچار مشکل می‌شود، این ابزار اهمیت‌حیاتی‌می‌یابد. با استفاده از این ابزار می‌توان برای بسیاری از برنامه‌ها دستورالعمل‌های اضافی صادر کرد و نحوه عملکرد آن‌ها را هنگام راه‌اندازی سیستم تعیین کرد. مهم‌تر‌ین موضوع این که خط فرمان تنها راه دسترسی به بعضی از ابزارهای پیشرفته و بسیار مفید ویندوز است که برخی از آن‌ها را در این مقاله مورد بررسی قرار می‌دهیم. در ویندوز اکس‌پی برای دسترسی به خط‌فرمان کافی است روی دکمه Start کلیک کرده و گزینه Run را انتخاب کنید؛ سپس عبارت cmd را در کادر متنی وارد کرده و روی دکمه OK کلیک کنید.  دسترسی به خط فرمان ویندوز 7 و ویستا حتی از این هم ساده‌تر است.

 
 برای این کار روی منوی Start کلیک کرده و عبارت Command را در کادرجست‌وجوی منوی Start وارد کنید تا عبارت Command Prompt در بالای نتایج جست‌وجو ظاهر شود. با کلیک روی این گزینه، خط فرمان به نمایش درمی‌آید، اما برای دسترسی به ابزارهای پیشرفته‌تر باید خط‌‌ فرمان را به‌عنوان مدیر سیستم اجرا کنید. برای این کار روی عبارت Command Prompt واقع در فهرست نتایج جست‌و‌جو کلیک راست‌کرده و گزینه Run as administrator را انتخاب کنید. در کادر محاوره‌ای User Accounts Control گزینه Yes را انتخاب کنید.


با این کار خط فرمان به‌صورت یک پنجره سیاه‌رنگ ظاهر می‌شود و امکان تایپ دستورالعمل‌های موردنظر را فراهم می‌کند. فعلاً عبارت exit را تایپ کرده و کلید Enter را فشار دهید تا خط فرمان بسته شود.  به عنوان راه‌حل جایگزین می‌توانید روی علامت X واقع در بالا و راست پنجره خط‌فرمان کلیک کنید تا بسته شود. البته، در صورت اجرای یکی از برنامه‌هایی که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم، استفاده از راه‌حل دوم را برای بستن خط‌‌ فرمان پیشنهاد نمی‌کنیم.


 

ابزار Ping

یکی از دستور‌های ساده و مخفی ویندوز Ping است که هنگام بررسی مشکلات کامپیوتر در یک شبکه، بسیار مفید است. این ابزار نیز مانند بسیاری از ابزارهای پیشرفته تنها از طریق خط فرمان قابل دسترسی است و با اجرای Ping می‌توانید آن را اجرا کنید.


هدف از به‌کارگیری ابزار Ping در ساده‌ترین سطح آزمایش امکان برقراری ارتباط بین دو کامپیوتر یا دو دستگاه با یکدیگر است. برای استفاده از این ابزار کافی است عبارت Ping را در خط فرمان وارد کرده و پس از یک فاصله نام دستگاهی را که مایل هستید به آن متصل شوید، وارد‌کنید، سپس کلید Enter را فشار دهید. به‌عنوان‌مثال، اگر در شبکه شما دو کامپیوتر به نام‌های David و Sally وجود دارد،‌ می‌توانید امکان برقراری ارتباط بین آن‌ها را به واسطه بهره‌گیری از خط‌فرمان در کامپیوتر Sally و درج عبارت Ping Dave و فشردن کلید Enter بررسی کنید.


درصورتی که شبکه به درستی عمل کند، پس از اقدامات فوق چند سطر متن به‌نمایش درمی‌آید که با واژه Reply آغاز می‌شوند و حاوی مدت‌زمان پاسخ‌گویی دستگاه موردنظر بر‌اساس میلی‌ثانیه هستند. اگر در این مرحله یک پیغام خطا به نمایش درآید یا پاسخی دریافت نکنید، بهتر است کابل یا تجهیزات بی‌سیم شبکه را بازبینی‌کنید. یکی از روش‌های بررسی صحت عملکرد اتصال اینترنت (به جای پنجره مرورگر) این است که درخط‌فرمان عبارت ping google.com را درج کنید و کلید Enter را فشار دهید. با اضافه کردن سوییچ t به دستور Ping به‌صورت  ping- t  google.com می‌توان ترتیبی داد که دستور مذکور به‌طور مداوم اجرا شود و سرور سایت گوگل را دائم پینگ کند. برای توقف اجرای این دستور باید کلیدهای Ctrl و C را به‌طور همزمان فشار دهید. این قابلیت زمانی کارایی دارد که بخواهید به‌محض رفع اشکال در اتصال به اینترنت از آن باخبر شوید (شکل زیر).

http://shabakeh-mag.com/Data%5CGallery%5C2010%5C11%5CPro2_s.jpg

 

دسترسی به اطلاعات

هیچ‌کس نمی‌تواند تمام اطلاعات و جزئیات کامپیوتر خود را به‌خاطر بسپارد، اما گاهی لازم است به این‌گونه اطلاعات دسترسی یابید. کسب اطلاع از خرابی کامل یک قطعه سخت‌افزاری یا یک نرم‌افزار برای پشتیبان فنی سیستم از اهمیت حیاتی برخوردار است. همچنین با یک بررسی ساده درباره حداقل نیازمندی‌های نرم‌افزاری که قصد خرید آن را دارید، می‌توانید از صرف هزینه اضافی اجتناب کنید.


ویندوز امکان گردآوری اطلاعات را برای هر دو منظور فوق در قالب یک ابزار توانمند به‌نام System Information فراهم کرده است. در ویندوز 7 و ویستا برای دسترسی به این ابزار باید عبارتSystem Information  را در کادر جست‌وجوی منوی Start وارد کرده و در فهرست نتایج جست‌وجو روی نام این ابزار کلیک‌کنید. دسترسی به ابزار مذکور در ویندوز اکس‌پی کمی پیچیده‌تر است و برای این منظور ابتدا باید در منوی Start گزینه Run راکلیک کرده؛ سپس عبارت c:windowssystem32dllcachemsinfo32.exe را در کادر متنی درج کرده و روی دکمه OK ‌کلیک‌کنید.  ابزار System Information ابتدا گزارشی از وضعیت سیستم را در اختیارکاربر می‌گذارد که شامل انواع اطلاعات موردنیاز است.


این اطلاعات معمولاً تنها راه آگاهی از نوع و مدل مادربرد سیستم بدون نیاز به استفاده از پیچ‌گوشتی است. با کلیک‌کردن روی بخش‌های Components یا Software Environment واقع در قاب سمت‌ چپ اطلاعات بیشتری در‌باره ساختار سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری سیستم در اختیارکاربر قرار می‌گیرد.


کادر جست‌و‌جوی واقع در قسمت‌پایین صفحه، جست‌و‌جوی مؤلفه‌ها یا نام تولیدکننده قطعات را تسهیل می‌کند. این قابلیت زمانی کارایی دارد که درباره یکی از اجزای سیستم پیغام خطایی به‌نمایش درمی‌آید که هرگز نام آن را نشنیده‌اید و مایلید عملکرد آن قطعه را بدانید. مهم‌ترین موضوع این‌که بدون هیچ‌گونه نگرانی می‌توانید این ابزار را به‌کار بگیرید؛ زیرا ابزار System Information تنها برای اطلاع‌رسانی طراحی شده و امکان آسیب رساندن به سیستم توسط آن وجود ندارد.

http://shabakeh-mag.com/Data%5CGallery%5C2010%5C11%5CPro3_s.jpg


 

 

پاک و شفاف

کامپیوترهای امروزی فضای ذخیره‌سازی بسیار زیادی را برای کاربر فراهم می‌کند، اما دقیق‌ترین کاربران نیز به مرور زمان فایل‌های بدون ‌استفاده را روی هارددیسک خود انباشته‌می‌کنند. در این شرایط گاهی تشخیص فایل‌های غیرضروری و پاک‌کردن‌ آن‌ها دشوار است، به همین دلیل، ویندوز ابزاری را برای این کار در‌اختیار کاربر می‌گذارد.


 ابزار Disk Cleanup را می‌توان از منوی Start با انتخاب گزینه Computer در ویندوز7 و گزینه My Computer در ویندوز اکس‌پی، مورد دسترسی قرار داد. برای این کار باید روی درایو موردنظر کلیک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب‌کرده، سپس در پنجره باز شده روی دکمه  Disk Cleanup کلیک کنید. این ابزار فایل‌های قابل پاک‌کردن را شناسایی می‌کند و فهرستی از آن‌ها را در اختیارکاربر می‌گذارد. با انتخاب هریک از اقلام این فهرست، اطلاعات بیشتری در رابطه با آن به نمایش درمی‌آید.


 برگه More Options امکان حذف برنامه‌های‌نصب‌شده، مؤلفه‌های ویندوز و نقاط بازیابی را نیز فراهم می‌کند.در استفاده از این ابزار دقت کنید زیرا ممکن است برنامه‌هایی را پاک کنید که در آینده به آن‌ها نیاز پیدا می‌کنید.  همچنین هنگام استفاده از گزینه Compress old files در ویندوز اکس‌پی به این نکته توجه کنید که این گزینه با وجود فراهم‌کردن فضای کافی روی هارددیسک ممکن است زمان زیادی را صرف فشرده‌سازی فایل‌ها کند (شکل زیر).

http://shabakeh-mag.com/Data%5CGallery%5C2010%5C11%5CPro4_s.jpg


 

 

بازیابی و ترمیم سیستم

اغلب کاربران کامپیوتر شخصی اقداماتی را انجام داده‌اند که موجب پشیمانی آنان شده و آرزو کرده‌اند که آن اقدامات را انجام نمی‌دادند. در بسیاری از موارد ابزار System Restore می‌تواند آرزوی چنین کاربرانی را برآورده سازد. این ابزار در پس‌زمینه سیستم اجرا می‌شود و بر تغییرات عمده مانند نصب نرم‌افزارهای جدید یا باز‌یابی سیستم از طریق نسخه پشتیبان نظارت می‌کند.  هنگام وقوع چنین تغییراتی، ابزار System Restore یک تصویر از وضعیت کنونی سیستم تهیه می‌کند. اگر در جریان کار اشتباهی رخ دهد یا کاربر نظر خود را تغییر دهد، این ابزار امکان بازگرداندن سیستم را به وضعیت پیش از ایجاد تغییرات فراهم می‌کند.


کاربران ویندوز اکس‌پی ‌برای استفاده از ابزار System Restore باید در منوی Start گزینه All Programs را انتخاب کرده و به ترتیب روی گزینه‌های System Tools و System Restore کلیک کنند. کاربران ویندوز7 و ویستا کافی است نام این ابزار را در کادر جست‌و‌جوی منوی Start وارد کنند. البته ممکن است سیستم برای اجرای نرم‌افزار آن‌ها را برای صدور مجوز مدیر سیستم راهنمایی کند. ابزار System Restore به محض اجرا امکان انتخاب نقطه بازیابی سیستم را برای کاربر فراهم می‌کند؛ ویندوز7 حتی برنامه‌ها و درایو‌هایی را که امکان حذف یا نصب دوباره آن‌ها در جریان کار بازیابی سیستم از هر نقطه بازیابی وجود دارد،‌ نمایش می‌دهد(شکل زیر).

http://shabakeh-mag.com/Data%5CGallery%5C2010%5C11%5CPro5_s.jpg


 

 

حافظه توانمند

مشکل‌های سخت‌افزاری می‌توانند به ناپایداری ویندوز منجر شوند. یکی از مشکل‌های سخت‌افزاری که شناسایی آن دشوار است، بروز اشکال در عملکرد حافظه سیستم است. با وجود این که مشکل مربوط به حافظه، سیستم را بسیار ناپایدار می‌کند، هیچ راهی وجود ندارد که با مشاهده یک مدار حافظه بتوانید به خراب بودن آن پی ببرید.


ویندوز ویستا یک ابزار جدید را با عنوان Memory Diagnostics در اختیار کاربر می‌گذارد که از طریق جست‌و‌جو در منوی Start قابل دسترسی است.  همین ابزار در ویندوز7 با عنوان  Windows Memory Diagonistic عرضه شده است.


این ابزار در ابتدا از شما سؤال می‌کند که آیا مایلید کامپیوتر را دوباره راه‌اندازی کرده و حافظه آن را به سرعت بررسی کنید یا می‌خواهید تا خاموش‌کردن کامپیوتر و راه‌اندازی دوباره آن به صورت دستی، صبر‌کنید. هنگام راه‌اندازی دوباره سیستم، ابزار مذکور پیش از ویندوز اجرا شده و با استفاده از آزمون‌های مختلف، عملکرد تراشه‌ حافظه سیستم را بررسی می‌کند. با فشردن کلید F1 به محض اجرای این ابزار می‌توانید گزینه‌های بیشتری را به‌کار بگیرید.


از آنجا ‌که ابزار موردبحث به همراه ویندوز اکس‌پی ‌عرضه نشده، می‌توانید آن را از آدرس اینترنتی www.snipca.com/x1605 دریافت‌کنید. البته، این نسخه از ابزار کمی پیچیده است و شما را برای ایجاد یک دیسک‌فلاپی یا CD خاص راهنمایی می‌کند. برای انجام آزمون‌های حافظه باید سیستم را با استفاده از دیسک مذکور راه‌اندازی کنید (شکل زیر).

http://shabakeh-mag.com/Data%5CGallery%5C2010%5C11%5CPro6_s.jpg


 

 

تنظیمات سیستم

گاهی علت‌ کندی سیستم یا عدم راه‌اندازی درست آن، بارگذاری خودکار یک نرم‌افزار است. برای رفع چنین مشکلاتی می‌توانید ویندوز را در حالت Safe Mode راه اندازی کنید. برای این کار هنگام راه‌اندازی و درست زمانی که صدای بوق سیستم به‌گوش می‌رسد، کلید F8 را فشار دهید. البته اگر بتوانید سیستم را به هر شکل ممکن راه‌اندازی کنید، ابزار System Configuration روش ساده‌تری را برای رفع اشکال آن فراهم می‌کند.


برای یافتن این ابزار در ویندوز 7 و ویستا کافی است عبارت system configuration را در کادرجست‌و‌جوی منوی Start درج کنید. کاربران ویندوز XP نیز برای استفاده از این ابزار می‌توانند از منوی Start گزینه Run‌ را انتخاب کرده و پس از تایپ عبارت c:windowspchealthhelpctrinariesMSConfig.exe روی دکمه OK کلیک کنند. این ابزار توانمند به محض اجرا امکان تعیین وقایعی را که هنگام راه‌اندازی ویندوز رخ می‌دهند، فراهم می‌کند. زبانه Startup امکان غیرفعال‌کردن برنامه‌هایی را که به‌طور عادی همراه ویندوز بارگذاری می‌شوند، فراهم می‌کند. به‌این‌ترتیب، می‌توانید برنامه‌های بدون استفاده و همچنین برنامه‌هایی را که موجب ناپایداری سیستم می‌شوند، حذف کنید. اما باید این کار را با دقت انجام دهید. توصیه می‌کنیم، هنگام کار با گزینه‌های برگه Services دقت بیشتری داشته باشید، زیرا ممکن است غیرفعال کردن این گزینه‌ها مشکلات بسیاری را به دنبال داشته باشد. کارآمدترین تنظیمات در زبانه Tools قراردارند. این زبانه فهرست کاملی از ابزارهای تشخیص اشکال ویندوز را در اختیارکاربر می‌گذارد که بسیاری از آن‌ها در حالت عادی مخفی هستند. برای استفاده از هر ابزار کافی است آن را انتخاب کرده و روی دکمه Launch کلیک کنید (شکل زیر).

http://shabakeh-mag.com/Data%5CGallery%5C2010%5C11%5CPro7_s.jpg


 

 

ابتکار عمل

با وجود این که اشکالات سخت‌افزاری می‌توانند عملکرد کامپیوتر را مختل کنند، بسیاری از اختلالات روزمره سیستم ناشی از نصب معیوب نرم‌افزارها یا خاموش شدن نامناسب کامپیوتر هستند. بروز چنین اشکالاتی وآسیب دیدن فایل‌های مهم ویندوز،  می‌تواند موجب ناپایداری سیستم یا عدم اجرای برخی از وظایف شود.  در چنین مواردی بهتر است کامپیوتر را با استفاده از ابزار System Restore به یکی از نقاط بازیابی قبلی باز‌گردانید و آن را با استفاده از نرم‌افزار ضدویروس اسکن کنید. اگر با این کار نتواستید مشکل را بیابید، می‌توانید از ابزار Windows Resource Checker استفاده کنید. این ابزار ساده که در قالب یک دستورالعمل درخط فرمان ویندوز اجرا می‌شود،‌ ویندوز را به بررسی تمام فایل‌های ضروری برای راه‌اندازی موفق سیستم‌عامل وادار می‌کند. اگر یک یا چند‌مورد از این فایل‌ها دچار اشکال یا ناپدید شده باشند،‌ با نمونه سالم جایگزین می‌شوند، اما برای این کار باید دیسک نصب سیستم‌عامل را در اختیار داشته باشید.


ابزار Resource Checker به‌واسطه باز کردن خط‌‌ فرمان به اجرا درمی‌آید. ویندوز‌7 یا ویستا لازم است مجوز اجرای برنامه را به عنوان مدیر سیستم صادر کنید (شکل زیر). اگر به دلیل عدم راه‌اندازی کامپیوتر به‌صورت عادی قادر به انجام این کار نیستید،‌ ابتدا سیستم را در حالت Safe Mode راه‌اندازی‌کنید، سپس در خط ‌فرمان عبارت SFC /scannow را وارد کرده و کلید Enter را فشار دهید. با وجود این که ممکن است جریان پردازش و جایگزینی فایل‌ها کمی طولانی شود، این اقدام در بسیاری از موارد نیاز به نصب دوباره سیستم‌عامل را برطرف می‌کند.

http://shabakeh-mag.com/Data%5CGallery%5C2010%5C11%5CPro08_s.jpg


 

 

 

راهنمای گام‌به‌گام کمک از راه دور

   

 
 

1- کاربری که به کمک نیاز دارد ابزار Remote Assistance را اجرا کرده و دعوت‌نامه‌ای را برای یک کاربر متخصص ارسال می‌کند. در این مثال کاربر یک کامپیوتر با سیستم عامل ویندوز 7 تقاضای کمک را ارسال می‌کند. فایل حاوی درخواست به یک ایمیل ضمیمه شده و به همراه رمز عبوری که به‌طور خودکار ایجاد شده، برای کمک کننده ارسال می‌شود.

 

 

 

 


 

 

2- کاربر متخصص دعوت‌نامه را دریافت‌کرده و روی فایل دوبار‌کلیک می‌کند. با این کار ابزار Remote Assistance روی کامپیوتر وی اجرا می‌شود (که در این مثال یک کامپیوتر دسکتاپ با سیستم‌عامل ویستا است). ابزارRemote Assistance یک پیوند کدگشایی سری بین دو کامپیوتر ایجاد می‌کند. اما پیش از شروع، هردو کاربر باید رمز عبوری را که در کامپیوتر اول ایجاد شده بود وارد کنند.

 

 

 

 


 

3- اکنون کاربر حرفه‌ای می‌تواند دسکتاپ کامپیوتر نخست را ببیند و کاربر مشکلات خود را نمایش دهد. در صورت لزوم کاربر حرفه‌ای می‌تواند فایلی را برای کامپیوتر کاربر نخست ارسال کند یا برای به‌دست گرفتن کنترل آن درخواست دهد. به این ترتیب، کاربر نخست می‌تواند شاهد روند ترمیم مشکلات سیستم خود باشد.

 

 

 

 


 

 

 

 

 

کمک از راه‌دور

معمولاً کاربران مبتدی کامپیوتر به کمک نیاز دارند و اگر شما یک کاربر حرفه‌ای هستید، می‌توانید به آن‌ها کمک کنید. انجام این کار در شرایطی که هردو در یک اتاق یا خانه باشید، ساده است. اما اگر بخواهید به شخصی کمک کنید که در شهر یا کشور دیگری ساکن است، تکلیف چیست؟ مایکروسافت از زمان عرضه ویندوز اکس‌پی ابزار Remote Assistance را همراه سیستم‌عامل‌های خود عرضه‌کرده است(شکل زیر).

http://shabakeh-mag.com/Data%5CGallery%5C2010%5C11%5CPro9_s.jpg

 

این ابزار بسیار کارآمد امکان مشاهده صفحه‌نمایش کامپیوتر شما را از راه‌دور توسط سایرین فراهم می‌کند. حتی در شرایط بحرانی می‌توانید کنترل کامپیوتر خود را به دست آنان بسپارید تا مشکلات را بر طرف کنند. متأسفانه ابزار Remote Assistance در ویندوز اکس‌پی یک مشکل بزرگ دارد؛ اگر دو طرف از ابزار پیام رسانی فوری Windows Messenger استفاده نکنند، دیوار آتشی که در روترهای شبکه نصب شده، عملکرد ابزار مذکور را مسدود می‌کند. اگر از سیستم‌عامل ویندوز7 یا ویستا استفاده می‌کنید، با چنین مشکلی روبه‌رو نخواهید شد.


کاربران اکس‌پی با مراجعه به منوی Start‌ و انتخاب گزینه All Programs می‌توانند ابزار Remote Assistance را به‌کار بگیرند. کاربران ویندوز‌7 و ویستا نیز با تایپ عبارت Windows Remote در کادر جست‌و‌جوی منوی‌Start می‌توانند ابزار مذکور را مورد دسترسی قرار دهند. این ابزار به محض اجرا امکان ارسال درخواست کمک را در قالب یک فایل، از طریق ایمیل یا (تنها در ویندوز اکس‌پی) از طریق Windows Messenger فراهم می‌کند.


کاربران ویندوز‌7 می‌توانند از ویژگی ساده و کارآمد Easy Connect برای این منظور استفاده کنند. پس از بررسی نهایی رمز عبور، یک کاربر مجاز می‌تواند دسکتاپ کامپیوتر مقصد را ببیند و به‌طور مستقیم مشکل را ارزیابی کند. در صورت لزوم کاربر متخصص می‌تواند دستورالعمل‌ها را از طریق گفت‌گوی آنلاین به‌دست کاربر سیستم معیوب برساند یا فایل‌هایی مانند نرم‌افزار ضدویروس را برای وی ارسال کند.


در صورت بغرنج بودن مشکل، کاربر سیستم معیوب می‌تواند کنترل کامپیوتر خود را به دست کاربر متخصص بسپارد. البته، او در هر زمان قادر است کنترل سیستم خود را دوباره به دست بگیرد یا ارتباط را با کاربر متخصص قطع کند. برای جزئیات بیشتر به «راهنمای گام‌به‌گام کمک از راه‌ دور» مراجعه کنید.

 

 

پیامدهای ناخوشایند استفاده از ابزارها
در این مقاله تنها به معرفی آن دسته از ابزارهای مخفی و کارآمد ویندوز پرداختیم که معمولاً آسیبی به کامپیوتر وارد نمی‌کنند. اما ابزارهای دیگری نیز وجود دارند که بسیار توانمند هستند و در صورت انتخاب گزینه اشتباه می‌توانند آسیب‌های جدی به سیستم وارد کنند. شاید مهم‌ترین این ابزارها Registry Editor باشد. کاربران حرفه‌ای با استفاده از این ابزار می‌توانند نحوه اجرا و عملکرد برنامه‌ها و همچنین مؤلفه‌ای ویندوز را کنترل کنند. توصیه می‌کنیم هرگز از این ابزار استفاده نکنید.


گاهی حتی کم‌خطرترین ابزارها نیز می‌توانند مشکل‌ساز شوند. در ویندوز NT و 2000 می‌توان از دستور ساده Net send برای ایجاد پیغام‌های بالاپر در یک یا تمام کامپیوترهای شبکه استفاده کرد. این ابزار می‌تواند آلت‌دستی برای ارسال‌کنندگان هرزنامه باشد. به‌همین‌دلیل، این ابزار در ویندوز اکس‌پی به‌طور پیش‌فرض غیرفعال و از ویندوز‌ 7 و ویستا به‌کلی حذف شده است.

 

مرتب‌سازی اطلاعات

هارددیسک‌های جدید بسیار سریع هستند، اما همان مشکلی را دارند که نخستین هارددیسک‌ها از آن رنج می‌بردند. فایل‌ها هنگام ذخیره‌سازی به قطعات کوچک‌ تقسیم می‌شوند، سپس در نخستین شیار موجود روی دیسک ذخیره می‌شوند.


 از آنجا که این شیارها معمولاً به اندازه ذخیره تمام فایل بزرگ نیستند،‌ ذخیره یک فایل مستلزم استفاده از چندین شیار مختلف است که توسط سایر شیارهای حاوی اطلاعات از یکدیگر جدا شده‌اند. این نوع «چند تکه» شدن فایل‌ها موجب کندی بازخوانی اطلاعات از روی دیسک می‌شود. 


خوش‌بختانه ویندوز ابزاری را در اختیار کاربر می‌گذارد که امکان یکپارچه‌سازی دیسک را فراهم‌می‌کند. کاربران ویندوز اکس‌پی برای دسترسی به این ابزار باید از منوی Start گزینه All Programs و سپس گزینه‌های Accessories و System Tools را انتخاب‌کرده و در پایان روی گزینه Disk Defragmentation کلیک کنند. کار با این ابزار بسیار ساده است، اما ممکن است جریان کار مدت زیادی به‌طول انجامد. مایکروسافت از زمان عرضه ویستا اوضاع را به گونه‌ای تغییر داد که دیسک سیستم به‌طور خودکار یکپارچه‌سازی شود.


این فرآیند به‌طور متوسط یک بار در هفته انجام‌می‌پذیرد. کاربران ویستا می‌توانند زمان‌بندی یکپارچه‌سازی دیسک را بررسی و ویرایش کنند. کاربران ویندوز 7 نیز با جست‌‌وجوی عبارت Defragment در منوی‌‌Start و انتخاب گزینه Disk Defragmenter در فهرست نتایج جست‌‌وجو فرآیند یکپارچه‌سازی را به‌‌صورت دستی اجرا کنند. این ابزار وضعیت هریک از دیسک‌های سیستم را به‌طور مستقل نمایش داده و امکانات متعددی را در اختیار کاربر می‌گذارد (شکل زیر).

http://shabakeh-mag.com/Data%5CGallery%5C2010%5C11%5CPro10_s.jpg

 

 

جمع‌بندی

بسیاری از ابزارهای موردبحث در این مقاله با دقت مخفی شده‌اند، و نحوه دسترسی به سایر آن‌ها از طریق منوی Start‌ کمی مشکل است. با وجود این، تمام این ابزار‌ها، اگر به دقت به کار برده شوند ‌می‌توانند درک بهتری از عملکرد کامپیوتر و نحوه رفع اشکالات آن به دست دهند.


همان‌طور که در بخش «ابزار‌های کمکی» توضیح داده شد، حتی اگر ویندوز ابزار مورد‌نیاز را در اختیار کاربر  نگذارد، به‌احتمال زیاد امکان دریافت رایگان آن از وب‌سایت مایکروسافت یا سایر توسعه‌دهندگان نرم‌افزار وجود دارد. با وجود این مجموعه غنی از ابزارها برای سیستم‌عامل ویندوز، هیچ مشکلی نیست که قادر به رفع آن نباشید.


برچسب ها: ابزارهای ویندوز-عیب یابی-رفع اشکال-مقاله -کامپیوتر ،