تبلیغات
فناوری اطلاعات وارتباطات - چه کار کنیم تا برای pcمان مشکلی پیش نیاید؟
پنجشنبه 20 آبان 1389

چه کار کنیم تا برای pcمان مشکلی پیش نیاید؟

   نوشته شده توسط: امل جاشکی    نوع مطلب :مقالات ،

چه کار کنیم تا برای pcمان مشکلی پیش نیاد؟،کامپیوتر شخصی،pc،مشکل،راه حل
اشاره:
بخش ویژه این شماره مجله عصر شبكه به توضیح نحوه برطرف كردن مشكلاتی اختصاص یافته كه ممكن است كامپیوتر خانگی شما با آن‌ها مواجه شوند. با این‌حال همان‌طور كه همیشه می‌شنویم، پیشگیری همیشه بهتر از درمان است. صرف‌نظر از این كه راه‌حل یك مشكل تا چه اندازه می‌تواند ساده باشد، همیشه بهتر است از وقوع یك مشكل جلوگیری كن

بخش ویژه این شماره مجله عصر شبكه به توضیح نحوه برطرف كردن مشكلاتی اختصاص یافته كه ممكن است كامپیوتر خانگی شما با آن‌ها مواجه شوند. با این‌حال همان‌طور كه همیشه می‌شنویم، پیشگیری همیشه بهتر از درمان است. صرف‌نظر از این كه راه‌حل یك مشكل تا چه اندازه می‌تواند ساده باشد، همیشه بهتر است از وقوع یك مشكل جلوگیری كنیم.


بسیاری از مشكلات PC به‌طور ناگهانی و غیرمنتظره‌ای خودنمایی می‌كنند، بدون آن كه هیچ هشدار یا روش آشكاری برای جلوگیری از آن‌ها وجود داشته باشد. با این‌حال، مشكلات زیادی نیز وجود دارند كه تنها با رعایت چند نكته نگهداری ساده می‌توانید از برخورد با آن‌ها اجتناب كنید. در این بخش به معرفی 10 روش ساده خواهیم پرداخت كه در جلوگیری از مشكلات و حفظ عملكرد روان كامپیوترتان به شما كمك خواهند كرد.


 

1-  كامپیوترتان را به‌روز نگهدارید
بسیاری از ما تصور می‌كنیم كه اگر ویندوز ظاهرا‌ً به‌طور صحیح كار می‌كند دیگر نیازی نیست كه آن را به‌روزرسانی كنیم. بر اساس این تفكر، اگر چیزی خراب نشده، چرا باید آن را اصلاح و تعمیر كنیم؟ تفكر مذكور می‌تواند مشكلات جدی را به دنبال داشته باشد كه حفره‌های امنیتی اصلاح نشده و خطاهای نامریی كه در گزارش‌های ویندوز روی هارد دیسك شما انبار می‌شوند، از این موارد هستند.


خوشبختانه برطرف كردن این مشكل بسیار ساده است. كافی است در ویندوز اكس‌پی به پنل كنترل رفته، رویSecurity Center دو بار كلیك كرده و سپس مطمئن شوید كه گزینه Automatic Updates فعال است. در ویندوز 7 یا ویستا، می‌توانید همین تنظیمات را با كلیك روی گوی Start، تایپ عبارت Update در فیلد جست‌وجو و سپس كلیك روی لینك Windows Update پیدا كنید. در هر صورت، مطمئن شوید كه كامپیوتر شما برای دانلود و نصب آخرین به‌روز رسانی‌ها تنظیم شده است.

http://shabakeh-mag.com/Data%5CGallery%5C2010%5C11%5CPC1_s.jpg

 

 

2- حذف برنامه‌های بی‌مصرف
برنامه‌های قدیمی‌، ناخواسته و بی‌مصرف، یكی دیگر از متهمان اصلی وقوع مشكلات PC به‌شمار می‌آیند. اگر مدت زیادی است كه از یك PC استفاده می‌كنید، به احتمال زیاد انبوهی از برنامه‌های مختلف را در طول زمان روی آن نصب كرده‌اید كه هر یك از این برنامه‌ها مقداری از فضای هارد دیسك شما را تلف می‌كنند. مهم‌تر این‌كه اگر این برنامه به‌طور خودكار با ویندوز راه‌اندازی شده و دایماً‌ در حال اجرا باشند، می‌توانند باعث ناپایداری عملكرد سیستم شما شوند. در عین حال اگر این برنامه‌ها حاوی حفره‌های امنیتی اصلاح نشده باشند، می‌توانند به اطلاعات شما آسیب برسانند.


با در نظر گرفتن این واقعیت، بد نیست هر ماه چند دقیقه‌ای از وقت خود را برای حذف برنامه‌هایی صرف كنید كه دیگر به ‌آن‌ها نیاز ندارید. انجام این كار بسیار ساده است. در ویندوز اكس‌پی به پنل كنترل ویندوز رفته و سپس روی آیكون Add or Remove Programs دو بار كلیك كنید. برنامه مورد نظر خود را در فهرست مربوطه یافته و سپس آن را Uninstall كنید. در ویندوز 7 یا ویستا، به پنل كنترل ویندوز رفته و گزینه Uninstall a Program را در گروه Programs انتخاب كنید. اگر از نمای كلاسیك پنل كنترل استفاده می‌كنید، باید روی آیكون Programs and Features دو بار كلیك كنید.

http://shabakeh-mag.com/Data%5CGallery%5C2010%5C11%5CPC2_s.jpg

 

 3-  معاینه دیسك
هر برنامه و سند در كامپیوتر شما روی یك هارد دیسك ذخیره شده است كه در داخل سیستم قرار دارد. این قطعه، یك نمونه برجسته و تحسین برانگیز از فناوری است كه می‌تواند حجم انبوهی از اطلاعات را ذخیره كند، اما این‌كار همیشه هم بدون مشكل انجام نمی‌شود. یكی از بزرگترین مسایل در عملكرد هارد دیسك‌ها، تلاش برای جا دادن تعداد زیادی از فایل‌ها با اندازه‌های متفاوت روی آن‌ها است. وقتی یك دیسك كاملاً‌ خالی است، هر فایل به‌طور یكپارچه روی ‌آن ذخیره می‌شود اما وقتی فایل‌های بیشتر و بیشتری روی هارد دیسك ذخیره می‌شوند، حذف تعدادی از این فایل‌ها باعث ایجاد فواصلی مابین فایل‌های باقیمانده شده و در نتیجه سیستم شما فایل‌های بعدی را در بین این فضاهای خالی تقسیم كرده و به‌صورت قطعات متوالی ذخیره می‌كند. از ‌آنجایی‌كه هارد دیسك یك قطعه مكانیكی است، بازیابی این فایل‌های قطعه قطعه شده به زمان بیشتری نیاز داشته و باعث كندی كامپیوتر شما می‌شود.


برای اجتناب از این وضعیت، می‌توانید فایل‌ها را طوری روی هارد دیسك خود بازچینی كنید كه تا حد امكان در یك قطعه پیوسته از اطلاعات ذخیره شوند. این كار تحت عنوان تفرق‌زدایی (Defragmenting) شناخته می‌شود. تفرق‌زدایی مرتب هارد دیسك‌های شما می‌تواند تا حدود زیادی از كند شدن كامپیوترتان در طول زمان جلوگیری كند. برای انجام این‌ كار در ویندوز اكس‌پی روی My Computer دو بار كلیك كنید. حالا روی هارد دیسك خود كلیك راست كرده، سپس به ترتیب گزینه‌های Properties، Tools و Defragment Now را انتخاب كنید. پارتیشن مورد نظر خود برای تفرق‌زدایی را انتخاب كرده و سپس روی گزینه Defragment كلیك كنید. برای باز كردن ابزار تفرق‌زدایی در ویندوز ویستا به منوی Start رفته و سپس به ترتیب لینك‌های All Programs، Accessories، System Tools و Disk Defragmenter را انتخاب كنید. ویندوز 7 كار تفرق‌زدایی را به‌صورت خودكار انجام می‌دهد، اما اگر بخواهید خودتان این‌كار را به‌طور دستی انجام دهید نیز به ابزار مربوطه دسترسی خواهید داشت. برای انجام این‌كار، همان دستورالعملی كه در مورد ویندوز ویستا ذكر كردیم را دنبال كنید.

 

4- یك سیستم تمیز و آراسته
گذشته از تفرق‌زدایی یك هارددیسك، اطمینان از مقدار فضای آزادی كه روی آن باقی مانده نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. این موضوع به‌ویژه زمانی اهمیت پیدا می‌كند كه چند سالی از عمر كامپیوتر شما گذشته باشد، زیرا به این ترتیب احتمال آن‌كه حافظه كافی روی آن نصب نشده باشد بیشتر خواهد بود.


خوشبختانه ویندوز دارای یك ابزار مفید توكار است كه در رفع به‌هم‌ریختگی‌های هارد دیسك به شما كمك می‌كند. در ویندوز اكس‌پی یا ویستا به منوی Start رفته و سپس به ترتیب روی لینك‌های All Programs Accesoories، System Tools و در نهایت Disk Cleanup كلیك كنید. هارد دیسك مورد نظر خود را انتخاب كرده و راهنمایی‌های ارایه شده در طول فرآیند پاكسازی را برای حذف فایل‌های بی‌استفاده دنبال كنید. در ویندوز 7 به منوی Start رفته، عبارت Disk Cleanup را در فیلد جست‌وجو تاپی كرده و سپس كلید Enter را فشار دهید. ما استفاده از گزینه Compress old files را توصیه نمی‌‌كنیم، زیرا این‌كار می‌تواند زمان بسیار زیادی طول بكشد.

 

5- حذف خطاها
یك كار مفید دیگر كه می‌تواند از وقوع مشكلات جدی در آینده جلوگیری كند، اسكن گاه و بیگاه هارد دیسك برای یافتن خطاهای سیستم فایل است. سیستم فایل، شیوه مورد استفاده ویندوز برای ردیابی فایل‌های ذخیره شده روی دیسك به‌شمار می‌آید و این فرآیند می‌تواند با مشكلاتی مواجه شود. اكثر این مشكلات به آسانی برطرف می‌شوند، اما اگر آن‌ها را به حال خود بگذارید تا روی هم انباشته شوند، می‌توانند مشكلات جدی را به دنبال داشته باشند. برای بررسی وضعیت یك دیسك، به منوی Start رفته و سپس روی (Computer (My Computer در ویندوز اكس‌پی  كلیك كنید. حالا روی دیسك مورد نظر خود كلیك راست كرده، سپس به ترتیب گزینه‌های Properties، Tools و Check Now را انتخاب كنید. هر دو گزینه موجود را فعال كرده و سپس روی كلید Start كلیك كنید. ویندوز از شما خواهد پرسید كه آیا مایل هستید یك بررسی را برای راه‌اندازی بعدی آن برنامه‌ریزی كنید یا خیر. روی Yes كلیك كرده و سپس كامپیوتر خود را مجددا‌ً راه‌اندازی كنید. ممكن است این بررسی مدتی طول بكشد.

 

6- مرور بهتر
با وجود آن‌كه كامپیوترهای خانگی ما می‌توانند كارهای زیادی انجام دهند، اما تقریبا‌ً هر كاربری به‌طور مرتب به گردش در اینترنت می‌پردازد. در نتیجه، وقتی نوبت به محافظت از یك PC در برابر تهدیدهای آنلاین می‌رسد، مرورگر وب مورد استفاده ما یكی از مهم‌ترین خطوط دفاعی به‌شمار می‌آید و به همین دلیل باید از به‌روز بودن آن اطمینان حاصل كنیم. استفاده از آخرین نسخه مرورگر وب مورد علاقه‌تان، در عین حال به معنای آن است كه در برابر خطاهای شناخته شده‌ای كه توسط توسعه‌دهندگان مرورگر برطرف شده‌اند نیز محافظت خواهید شد. اگر از اینترنت اكسپلورر استفاده می‌كنید، دستورالعمل‌هایی كه قبلا‌ً برای اجرای Windows Update ذكر كردیم را دنبال كنید. این ابزار علاوه بر خود ویندوز، مرورگر شما را نیز به‌روزرسانی خواهد كرد. اگر از فایرفاكس استفاده می‌كنید، باید به‌روزرسانی خودكار آن را امتحان كنید. برای این‌كار به منوی Help رفته و سپس گزینه Check for Updates را انتخاب كنید. در صورت استفاده از مرورگر Google Chrome، روی آیكون Spanner كلیك كنید تا منوی Tools باز شود و سپس روی About Google Chrome كلیك كنید. اگر یك به‌روزرسانی جدید برای مرورگر شما منتشر شده باشد، یك كلید را برای كلیك مشاهده خواهید كرد.

http://shabakeh-mag.com/Data%5CGallery%5C2010%5C11%5CPC6_s.jpg

 

 7 - آمادگی برای تعمیر
اگر از ویندوز 7 استفاده می‌كنید، یك كار پیشگیرانه حیاتی دیگر وجود دارد كه می‌تواند در صورت وقوع یك مشكل جدی در آینده، واقعا شما را نجات دهد. برای بهره‌گیری از این روش، شما به یك دیسك CD یا DVD خام و یك درایو برای ضبط اطلاعات روی دیسك نیاز خواهید داشت. البته امروزه تقریبا تمام PCها از چنین قابلیتی برخوردارند.


به منوی Start رفته، عبارت backup را در فیلد جست‌وجو تایپ كرده و سپس لینك Backup and Restore را انتخاب كنید. وقتی پنجره مربوطه باز شد، روی Create a system repair disc كلیك كرده و دستورالعمل‌های مربوطه را دنبال كنید. این فرآیند دیسكی را ایجاد خواهد كرد كه در آینده می‌تواند برای راه‌اندازی سریع كامپیوترتان پس از وقوع یك مشكل جدی به شما كمك كند.

 

8- خاموش كردن دیسك
ابزارهای داخل كامپیوتر شما باید برای چند سال فعالیت آمادگی داشته باشند و از آنجایی كه اكثر این ابزارها از قطعات الكترونیكی تشكیل شده‌اند (نه مكانیكی)، در طول زمان فرسوده یا كند نخواهند شد. با این‌حال، نمی‌توانیم همین اظهار‌نظر را درباره هارد دیسك‌ها انجام دهیم. این ابزارهای مكانیكی دارای طول عمر محدودی هستند و در نهایت از كار خواهند افتاد. بهترین راه‌حل برای افزایش طول عمر هارد دیسك‌ها این است كه مطمئن شوید یك كپی پشتیبان از تمام فایل‌های خود در اختیار دارید. با این‌حال، شما همچنین می‌توانید طول عمر هارد دیسك خود را با چند تكنیك ساده افزایش دهید. اگر غالبا‌ كامپیوتر خود را وقتی كه از آن استفاده نمی‌كنید روش می‌گذارید، به ویندوز بگویید كه هارد دیسك را پس از یك دوره زمانی عدم فعالیت خاموش كند. در ویندوز اكس‌پی برای این كار باید به پنل كنترل ویندوز رفته، روی Power Options دو بار كلیك كرده و سپس گزینه Turn off hard disks را به یك زمان منطقی (برای مثال، 15 دقیقه) تغییر دهید. در ویندوز ویستا به پنل كنترل ویندوز رفته و در گروه System Maintenance روی Power Options كلیك كنید. حالادر قسمت پایین طرح فعال جاری، روی لینك Change plan settings كلیك كنید.


 روی Change advanced power settings كلیك كرده و همان تنظیمات بالا را اعمال كنید. در ویندوز 7 به منوی Start رفته، عبارت power را در فیلد جست‌وجو تایپ كرده و سپس روی لینك Change Power saving settings كلیك كنید.  حالا ابتدا روی Change plan settings و سپس Change advanced power settings كلیك كنید. بخش گزینه‌های مربوط به هارد دیسك را باز كنید تا گزینه مربوط به خاموش شدن هارددیسك پس از یك دوره زمانی مشخص را ببینید. حالا همان تنظیمات قبلی را اعمال كنید.

http://shabakeh-mag.com/Data%5CGallery%5C2010%5C11%5CPC8_s.jpg

 

 9- روشن كردن چاپگر
بسیاری از كاربران امروزه چاپگرهای رنگی جوهرافشان در اختیار دارند. این چاپگرها ابزارهای كوچك و نسبتاً ًًًًًًًًًًارزانی هستند كه چاپ‌های بسیار خوبی را تولید می‌كنند. با این‌حال، جوهر مورد استفاده این چاپگرها گران است و به همین دلیل بهتر است چاپگر خود را تا زمانی كه واقعا‌ به آن نیاز ندارید روش نكنید. البته، این همیشه بهترین ایده ممكن به‌شمار نمی‌آید. این یك واقعیت است كه اكثر چاپگرها وقتی روشن هستند مقدار كمی از جوهر خود را برای آماده‌ نگه‌داشتن هد چاپ استفاده می‌كنند. با این‌حال، یك نكته در اینجا وجود دارد: اكثر این چاپگرها جوهر را از یك مسیر بسیار باریك مویی به هد می‌رسانند و اگر جوهر به اندازه كافی در این مسیر باقی بماند، خشك شده و آن را مسدود خواهد كرد. رها كردن یك چاپگر به مدت یك یا دو هفته مشكلی را ایجاد نخواهد كرد. اما اگر این زمان به یك ماه یا بیشتر برسد، احتمالا‌ چاپگر شما دیگر به‌طور صحیح كار نخواهد كرد یا حتی به‌كلی از كار می‌افتد. با در نظر گرفتن این موضوع، بد نیست حداقل یك بار در ماه یك صفحه عادی را با چاپگر خود چاپ كنید. هر مضمونی كه مقدار كمی از هر جوهر چاپگر شما را استفاده كند، برای این منظور مناسب خواهد بود. صفحه آزمایش چاپگر استاندارد ویندوز برای این منظور كاملاً مناسب است. برای استفاده از این صفحه می‌توانید روی آیكون چاپگر خود كلیك راست كرده و سپس گزینه Properties را انتخاب كنید. این گزینه در ویندوز 7 به‌صورت Printer Properties مشخص شده است.

 

10-  بررسی امنیتی
در نهایت، یكی از دلایل اصلی بروز مشكلات در PC شما، نرم‌افزارهای بدخواهانه‌ای هستند كه به آن هجوم می‌آورند. بنابراین، باید مطمئن شوید كه نرم‌افزار امنیتی شما كاملا‌ به روز و آماده دفاع در برابر تهدیدهای مختلف است. فراموش نكنید، استفاده از یك مجموعه امنیتی شامل آنتی‌ویروس، فایروال، آنتی‌اسپم و سایر بخش‌های مشابه به هیچ وجه یك انتخاب فانتزی به‌شمار نمی‌آید.


برچسب ها: چه کار کنیم تا برای pcمان مشکلی پیش نیاد؟ ، کامپیوتر شخصی ، pc ، مشکل ، راه حل ، مقاله ،