تبلیغات
فناوری اطلاعات وارتباطات - بررسی نرخ رشد ظرفیت‌های پهنای باند شبكه‌های امروزی
پنجشنبه 20 آبان 1389

بررسی نرخ رشد ظرفیت‌های پهنای باند شبكه‌های امروزی

   نوشته شده توسط: امل جاشکی    نوع مطلب :مقالات ،


اشاره:       پهنای باند-اینترنت-کاربر-ماهواره-فضا-ارتباطات-اطلاعات،پهنلی باند به چه حدی رسیده است؟
جونا‌تیل ‌جانسون رئیس و مدیر ارشد تحقیقات Numerates Research (یك ‌مجموعه مستقل تحقیقات فناوری) است. او در این مقاله به بررسی نرخ رشد ظرفیت‌های پهنای باند شبكه‌های امروزی می‌پردازد.

http://shabakeh-mag.com/Data%5CGallery%5C2010%5C11%5CShabakeh_s.jpgمطابق پیش‌بینی‌های صورت گرفته در سال 2007 میلادی تقاضا برای پهنای باند شبكه (به‌خصوص پهنای باند IP) در چارچوب زمانی ‌2010 و 2011 از ظرفیت موجود فراتر خواهد‌رفت. این نتیجه با مدل‌سازی میزان مصرف و ظرفیت شبكه (با در‌نظر گرفتن تغییرات جاری در هر دو‌حوزه) حاصل شده و در عین حال رشد حوزه بی‌سیم به‌عنوان یك عنصر كلیدی در هدایت تقاضاها در‌نظر‌گرفته شده است.


بعد ‌از سه سال ، مشخص ‌شد كه این پیش‌بینی‌ها اشتباه نبوده‌اند. AT&T به‌تازگی یك شیوه قیمت‌گذاری مبتنی بر ‌‌میزان ‌مصرف را برای سرویس‌های دیتای ‌بی‌سیم خود‌ معرفی‌كرده‌‌است كه در اصل یك‌‌گزینهPay-as-you-Go برای كاربران سرویس‌های دیتای IP به‌شمار می‌آید. اقدام مذكور، یك نشانه صریح از این واقعیت است كه مدل «هر قدر می‌توانید بخورید» دیگر با تقاضای موجود مطابقت ندارد. از سوی دیگر، مؤسسه تحقیقاتی In-Stat Research برآورد كرده كه نود‌هزار گیگابیت بر‌ثانیه از ظرفیت در مایل آخر (Last Mile یا آخرین حلقه زنجیر اتصال با كاربر‌نهایی) شبكه توزیع تا پایان سال 2013 برای پشتیبانی از شبكه‌های سلولی و وای‌مكس جهان مورد‌نیاز خواهد بود. این یك خبر بد به‌شمار می‌آید، اما خبر خوب این است كه مجموعه‌ای از شركت‌ها (از مجموعه‌های نوپا تا شركت‌های معتبر) به‌سمت انطباق با این تقاضای فزآینده حركت می‌كنند. ماه گذشته، شركت نو‌پای Allied Fiber برنامه‌هایی را برای سرمایه‌گذاری‌‌140‌میلیون‌دلاری در شبكه‌ای به نامDark-fiber اعلام‌ كرد كه نیویورك، شیكاگو و Ashburn را به‌یكدیگر متصل‌ می‌كند. این شبكه بر مجوزهای حق‌امتیاز مسیر چند خط‌آهن مهم (به‌طور رسمی به‌نام Norfolk  Southern  Railway اشاره شده است) و سایر صاحبان حق‌امتیاز مسیر تكیه‌ دارد. شبكه مذكور در عین حال شامل هم‌مكانی تأسیسات و برج‌های بی‌سیم متصل به فیبر است.


در سطح بین‌المللی، شركت  GlobeNet  به تازگی سیستم كابل بیست و دو هزار كیلومتری خود را (كه ایالات متحده را به امریكای لاتین متصل می‌كند) ارتقا و ظرفیت آن را به‌میزان 110 گیگابیت برثانیه برای هر زوج فیبر افزایش داده است.
Alcatel-Lucent نیز قراردادی را برای نصب یك كابل زیردریایی 12/5 ترابیت بر ثانیه‌ای به طول هفده‌هزار كیلومتر با بیست حامل جهانی امضاء كرده است كه بیست كشور آفریقایی را به فرانسه متصل می‌كند. به‌لطف افزایش سریع تقاضا برای پهنای باند (یك رشد پنجاه تا صد درصدی در سال) شركت‌هایی كه این سرمایه‌گذاری‌ها را انجام می‌دهند، شاهد رشد چشم‌گیری در بدنه خود بوده و یك نرخ رشد درآمد با دامنه چهل درصد در سال را گزارش می‌دهند. این وضعیت  در زمینه شبكه به روشنی گویای آن است كه در طول چند سال گذشته ما هیچ چیزی غیر از خبرهای بد نشنیده‌ایم. با این‌حال، هنوز صدها شركت به‌لطف اشتهای سیری ناپذیر برای «كاشتن شیشه در زمین» (یا شاید بهتر باشد بگوییم زیر آب) به‌طور چشم‌گیری در حال رشد هستند. هنگامی كه استفاده از شبكه‌های LTE در اواخر سال جاری آغاز شود، این اشتها افزایش خواهد یافت و تازه این وضعیت پیش از رواج گسترده شبكه‌های حسگر بی‌سیم است.


این موضوع برای افراد زیادی یك خبر خوب به‌شمار می‌آید. اكنون مدتی است كه اخباری درباره كمبود استعدادها (به‌خصوص مهندسان اپتیك) شنیده ‌می‌شود، چیزی كه مدت زیادی بود با آن برخورد نكرده بودیم.
با این اوصاف،آیا ما در شرف یك انفجار فناوری دیگر قرار گرفته‌ایم كه این باردقیقاً ظرفیت را در بر می‌گیرد؟ به‌ظاهر این‌طور به‌نظر می‌رسد. با ادامه سرمایه‌گذاری در حوزه شبكه‌های هوشمند Embedded توسط سازمان‌ها و سایر مؤسسات (گریدهای هوشمند، شبكه‌های حسگر، سیستم‌های نظارت پرستاری و...) و استفاده از هر قطره پهنای باند كابلی و بی‌سیم توسط هر دو گروه مصرف‌كنندگان و بنگاه‌های تجاری به‌منظور دستیابی به‌اتصال بی‌سیم چند مگابایتی (و نسل بعدی كاربردهایی كه امروزه ما با آن‌ها آشنایی نداریم)، تلاش برای ایجاد ظرفیت كافی با یك سفر سریع‌تر از سرعت نور مواجه است. برای آن دسته از ما كه دوران تركیدن حباب دات كام را تجربه كرده‌ایم شرایط موجود به‌طور مبهمی آشنا به‌نظر می‌رسد.


برچسب ها: پهنای باند ، اینترنت ، کاربر ، ماهواره ، فضا ، ارتباطات ، اطلاعات ، پهنای باند به چه حدی رسیده است؟ ، بررسی نرخ رشد ظرفیت‌های پهنای باند شبكه‌های امروزی ،