تبلیغات
فناوری اطلاعات وارتباطات - اولین نرم‌افزار خطایاب املایی نیز در الکامپ رونمایی شد
پنجشنبه 20 آبان 1389

اولین نرم‌افزار خطایاب املایی نیز در الکامپ رونمایی شد

   نوشته شده توسط: امل جاشکی    نوع مطلب :اخبار ،

نرم‌افزار "ویراستیار" به عنوان اولین نرم‌افزار خطایاب املایی به همت كارگروه خط و زبان فارسی در محیط رایانه‌یی دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی در سالن دولت الكترونیكی شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی الكامپ رونمایی شد

اولین نرم‌افزار خطایاب املایی نیز در الکامپ رونمایی شد،رونمایی،نرم افزار،خطایابی،املا،ویراستیار.

به گزارش ایسنا حجت‌الاسلام سعید سالاریان در مراسم رونمایی از نرم‌افزار خطایاب املایی خودكار در زبان فارسی با اشاره به تلاش یك ساله كارگروه خط و زبان فارسی برای عرضه این نرم‌افزار، بر نقش خط و زبان فارسی در محیط رایانه‌یی در ارائه خدمات الكترونیك تاكید و اظهار كرد: بستر خدمات الكترونیكی نیازمند رابطی است كه ارائه هر نوع خدماتی از طریق این ملزومات برای تمامی اقشار قابل استفاده باشد.

قائم مقام دبیر شورای عالی اطلاع‌رسانی با بیان اینكه در حال حاضر زبان فضای رایانه غیرفارسی است و برای برخی اقشار مردم استفاده از آن دشوار است، تاكید كرد كه باید فضاهای رایانه‌یی بگونه‌ای طراحی شود كه بتوان از خدمات الكترونیكی به راحتی استفاده كرد.

وی نرم‌افزار خطایاب املایی خودكار زبان فارسی را از جمله پروژه‌های سرآمد این بخش عنوان كرد و افزود: ارائه رسمی این نرم‌افزار همزمان با برگزاری شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی الكترونیك، كامپیوتر و تجارت الكترونیك آغاز شده است و از هفته آینده نسخه كامل آن برروی سایت شورای عالی اطلاع‌رسانی و در قالب لوح فشرده در اختیار علاقمندان قرار می‌گیرد.

براساس این گزارش سالاریان تصریح كرد: نسخه‌های بعدی این نرم‌افزار برای فضاهای دیگر مانند تلفن همراه ارائه خواهد شد.

نرم‌افزار ویراستیار از تمامی سیستم عامل‌ها و محیط‌های رایانه‌یی پشتیبانی می‌كند و قابلیت خطایابی املایی، ‌ویرایش و اصلاح علائم نگارشی، مبدل پینگلیش،‌ مبدل اعداد، تقویم و تكمیل خودكار كلمه را داراست.

از جمله قابلیت‌های فنی این نرم‌افزار می‌توان به مصرف بسیار كم، 60مگابایت و پشتیبانی كامل از قواعد تصریف و بیش از 2800 تعریف مختلف از هر كلمه با درنظر گرفتن نقش كلمه در تصریف و بیش از 46 هزار فعل ساده و پیشوندی اشاره كرد.

پشتیبانی كامل از قواعد آواشناسی و اصلاح نویسه‌های متن از دیگر قابلیت‌های این نرم‌افزار است. برای مثال این نرم‌افزار قادر است انواع حروف "گ" و "ی " را اصلاح كرده و ارقام عربی را به معادل فارسی تبدیل كند.

حذف نیم فاصله‌های تكراری، پیش پردازش املایی متن با قابلیت فاصله گذاری "ها" در انتهای واژه‌ها، "می" در ابتدای واژه‌ها و تبدیل همزه بدل از كسره مضاف به "ی" و اصلاح فاصله گذاری پسوندها از دیگر قابلیت‌های این نرم‌افزار عنوان شده است.

این نرم‌افزار غلط‌یاب املایی سرعت مناسبی در اصلاح وا‍ژه‌ها و ارائه فهرست از پیشنهادهای جایگزینی و انواع غلط‌های فاصله‌گذاری داشته و اصلاح نشانه‌گذاری متن ویرگول، نقطه، نقطه ویرگول و علامت سوال و تعجب از دیگر ویژگی‌های این نرم‌افزار است.

به گزارش ایسنا از ستاد خبری بخش دولتی الكامپ، ویراستیار همچنین قابلیت تبدیل تقویم و تاریخ با گونه‌های مختلف نوشتاری به صورت عددی و انگلیسی و فارسی داراست.

قابلیت شخصی‌سازی مانند خطایاب، اصلاح نویسه‌ها‌، پیش‌پردازش املایی، میانبر و ایجاد واژه‌نامه‌های شخصی از دیگر امكانات این نرم‌افزار عنوان شده است.


برچسب ها: اولین نرم‌افزار خطایاب املایی نیز در الکامپ رونمایی شد ، رونمایی ، نرم افزار ، خطایابی ، املا ، ویراستیار ، الکامپ ،