تبلیغات
فناوری اطلاعات وارتباطات - نرم‌افزارهای پردازش داده هوشمند می‌شوند
یکشنبه 23 آبان 1389

نرم‌افزارهای پردازش داده هوشمند می‌شوند

   نوشته شده توسط: امل جاشکی    نوع مطلب :اخبار ،مقالات ،

داده کاوی،هوشمند،نرم افزار،برنامه نویسی،بین المللی،   نرم‌افزارهای پردازش داده هوشمند می‌شوند
همکاران سیستم - چارلز سیمونی، یکی از چهره‌های شناخته شده صنعت نرم‌افزار و مسافر دو سفر به ایستگاه بین‌المللی فضایی، برای تغییر شیوه طراحی نرم‌افزارهای کامپیوتری برنامه بلند مدتی دارد.
شاید اگر سیمونی نبود، هیچ وقت به این راحتی نمی‌توانستیم متنی در کامپیوتر تایپ و ذخیره کنیم. او در دهه 80 میلادی، رهبری تیم برنامه‌نویسان نرم‌افزار ویرایش متن Word را در شرکت مایکروسافت بر عهده داشت. هم‌زمان مدیر پروژه برنامه Excel نیز بود. پیش از کار در مایکروسافت وی در شرکت زیراکس در ساخت واسط گرافیکی WYSIWYG (What you see is what you get) یا "آنچه می‌بینید همان چیزی است که در خروجی ایجاد می‌شود" شرکت داشت. این واسط به کاربر اجازه می‌دهد متن یا سند را همانطوری که قرار است در خروجی (چاپ، ذخیره یا انتشار در اینترنت) نمایش داده شود، ببیند و ویرایش کند.
اکنون سیمونی 62 ساله قصد دارد از هوش و ثروت خود که نزدیک به یك میلیارد دلار تخمین زده شده، برای تغییر شیوه طراحی نرم‌افزارهای کامپیوتری استفاده کند. او می‌خواهد "همان کاری را با پردازش اطلاعات بکند که با پردازش متنی در دهه 80 کرد."
به عقیده او ویرایشگرهای متنی یا حتی بانک‌های اطلاعاتی کارآمد، ولی غیرهوشمند هستند. این ابزارها داده‌ها را به خوبی مدیریت می‌کنند ولی توانایی تحلیل آن‌ها را ندارند و نمی‌توانند درک کنند این داده‌ها چطور قرار است توسط انسان‌ها مورد استفاده قرار بگیرند.

سیمونی می‌گوید: "الان خیلی‌ها با کمک نرم‌افزارهای پردازش داده کارهایشان آسان‌تر شده ‌است. ولی تصور کنید نرم‌افزارها بتوانند به جای داده‌های خام، اطلاعات با ارزش آن‌ها را ذخیره کنند و بر رویشان عملیات انجام دهند."
وقتی سیمونی در سال 2002 از مایکروسافت جدا شد، شرکتی به نام Intentional Software برای تحقق رؤیایش تا?سیس کرد. این شرکت مهندسی اکنون بر روی پروسه‌ای کار می‌کند که به متخصصان هر حوزه‌ای اجازه ترکیب مهارت‌ها و تکنیک‌ها برای تولید نرم‌افزار مرتبط با آن حوزه را می‌دهد.
برای مثال وکلا، معلمان، مهندسان و هر متخصص دیگری می‌تواند بدون نیاز به طراحی نرم‌افزار مخصوص از داده‌های خام، اطلاعات مورد نیاز خود را استخراج کند.
سیمونی می‌گوید کارآمدتر کردن پردازش اطلاعات، صنعت نرم‌افزار را کم خطاتر و ارزان‌تر می‌کند. البته وی در مورد نتیجه کارش زیاد صحبت نمی‌کند حتی مشتریانی که در پروژه‌های سیمونی سرمایه‌گذاری کرده‌اند خبر زیادی از نتیجه آن‌ها ندارند. فقط گمان می‌كنند در آینده ممکن است طریقه طراحی نرم‌افزارهای مورد نیازشان تحت یک انقلاب متحول شود.
ریچارد باسکنز، یکی از دانشمندان بخش مطالعات کاربردی شرکت نظامی "لاکهید مارتین" می‌گوید لابراتوارش به تازگی شروع به سنجش کار سیمونی کرده ‌است: "فکر می‌کنم شرکت سیمونی قصد دارد ابزاری طراحی کند که به مشتریان اجازه ساخت زبان‌های برنامه‌نویسی مخصوصی به نام "دامنه" را بدهد. این دامنه‌ها می‌توانند نیاز شرکت‌ها به استخدام متخصصان طراحی نرم‌افزار را به شدت کاهش دهد."
از طرفی تاکنون به نظر نمی‌رسد که سیمونی قصد کسب درآمد از پروژه‌های خود داشته باشد، چرا که تنها اوایل امسال بود که او اریک اندرسون، رئیس شرکت Space Adventures را استخدام کرد تا یک مدل مالی برای Intentional Software طراحی کند. فردی که هیچ تجربه‌ای در زمینه مدیریت نرم‌افزار و کامپیوتر ندارد.
گفتنی‌است Space Adventures یک شرکت گردش‌های فضایی است که دو بار سیمونی را به فضا فرستاد. سیمونی می‌گوید این شرکت و Intentional Software یک هدف مشترک را دنبال می‌کنند: "ایجاد بازاری جدید بر اساس ایده‌ای آینده‌‌گرایانه"
در دنیای نرم‌افزار هنوز بسیاری از جمله بیل گیتس امیدوارند سیمونی به مرکز این صنعت بازگردد و دوباره با شرکت‌های بزرگ همکاری کند. ولی اگر سیمونی موفق شود، به زودی طراحی نرم‌افزارهای پیچیده به سادگی ویرایش یک فایل متنی ساده خواهد بود.


برچسب ها: نرم‌افزارهای پردازش داده هوشمند می‌شوند ، داده کاوی ، هوشمند ، نرم افزار ، برنامه نویسی ، بین المللی ، اخبار ،