تبلیغات
فناوری اطلاعات وارتباطات - مگه چشمم امضا داره؟!!!!!!!!!!!!!!!
یکشنبه 23 آبان 1389

مگه چشمم امضا داره؟!!!!!!!!!!!!!!!

   نوشته شده توسط: امل جاشکی    نوع مطلب :اخبار ،دانستنی ها ،

حرکت چشم هر فرد منحصر به فرد است. چشم هر یک از ما در حرکت و دنبال کردن محرک‌ها، از الگوی خاصی پیروی می‌کند که درست مانند امضا یا دست‌خط، قابل شناسایی است و برای اهداف امنیتی روش ساده‌ای محسوب می‌شود .چشم‌ها، گوش‌ها، اثر انگشت و ..... امروزه دیگر فقط اثر انگشت عامل شناساننده زیستی منحصر به فرد انسان‌ها نیست. به این لیست از این به بعد باید حرکت چشم‌ها را هم اضافه کرد.

به گزارش پاپ‌ساینس، محققین دریافته‌اند که نه تنها حالت چشم، بلکه حرکت چشم افراد هم منحصر به فرد است. به گفته این محققین، ‌وقتی چشم افراد حرکت یک نشانگر را روی صفحه نمایشگر تعقیب می‌کند، مجموعه‌ای از تکان‌های ناگهانی و طی مسیرها را دارد که به نحوی منحصر به فرد شکل خاصی دارد ،‌ درست مانند این که  چشم امضای مخصوص به خودش را داشته باشد. 

ممکن است هر بار که به جسمی نگاه می‌کنید یا نشانه‌ای را دنبال می‌کنید، حرکت چشمتان با دفعه قبل متفاوت باشد، اما درست مانند دست‌خط، حرکت چشم شما هم ویژگی‌های خاصی دارد که آن را منحصر به فرد می‌سازد و در واقع هر انسانی الگوی ویژه‌ای برای حرکات چشمی خود دارد.

محققین بر این اساس سیستمی را طراحی کرده‌اند که می‌تواند برای تشخیص هویت افراد از روی حرکت چشمشان به کار آید. این سیستم از یک دوربین معمولی و یک نرم‌افزار مخصوص تشکیل شده که حرکات چشم افراد را تحلیل می‌کند. سیستم اولیه بر مبنای تعقیب یک محرک خارجی کار می‌کند.

 البته پیش از این از شناسایی حرکت چشم در فناوری‌های دیگر مانند استفاده از آی‌پاد بدون دست و یا کنترل روبات از راه دور استفاده شده بود، ‌اما این اولین بار است که شناسایی الگوی حرکت چشم برای سیستم‌های امنیتی و تشخیص هویت به کار برده می‌شود. شاید برایتان جالب باشد بدانید این فناوری به مرحله فینال پنجمین مسابقه امنیت جهانی راه یافته است.


برچسب ها: مگه چشمم امضا داره؟!!!!!!!!!!!!!!! ، چشم ، امضا ، پزشکی ، نمایشگر ، جالب ، دانستنی ها ،